top of page
Tablica Korkowa

O projekcie

Wszystko zaczęło się od raport Portugalskiego Stowarzyszenia Korka (pt. APCOR). Według raportu Portugalia jako największy producent tego surowca zmaga się obecnie ze zbyt wysokim zapotrzebowaniem na korek. Niestety pojedyncze drzewo produkuje korę korkową tylko co 9 lat.

Ponad 70% surowca jest wykorzystywana do produkcji zatyczek do butelek. Większość Polaków wyrzuca zużyte zatyczki, które mogą być poddane recyklingowi.

Zainspirowało mnie to do stworzenia inicjatywy ReKorek, której celem jest edukacja ekologiczna społeczeństwa o tym jak korek jest produkowany oraz że jest to surowiec nadający się do recyklingu i ponownego użycia.
 

Chociaż korek po recyklingu nie może być użyty do produkcji zatyczek do wina, istnieje wiele innych produktów do których produkcji może być użyty.

​Dbamy o innych!

Dbamy o innych!

Wspierając nasz projekt, pomagasz potrzebującym oraz środowisku!

Część dochodu ze sprzedaży uratowanych korków chcemy przekazać na cele charytatywne i humanitarne lub wykorzystać do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, takich jak plantacja dębu korkowego

Możemy również dostarczyć bezpłatnie korek organizacjom charytatywnym i szkołom do wykorzystania w projektach rzemieślniczych.

Ochona środowiska

Czy wiesz skąd pochodzi korek?

Czy wiesz skąd pochodzi korek?
Dąb korkowy

Korek pochodzi z krajów śródziemnomorsk. Obecnie Portugalia, Hiszpania i Maroko są największymi producentami tego materiału.

 

Potrzeba aż 25 lat aby dąb korkowy zaczął produkować korek i przynosił zyski.
 

Drzewa nie są ścinane, kora korkowa zbierana jest ręcznie co 9 lat.

Sposób zbieranie kory dębu znany jest w Portugalii od wielu lat, jednak może być wykonywany tylko przez wykwalifikowany specjalistów, którzy nie uszkodzą drzewa. 

Dąb korkowy jest narodowym drzewem Portugalii, chronionym przez prawo. Obecnie 23% lasów to dęby korkowe.

Bioróżnorodność

Bioróżnorodność

Około 6,6 miliona akrów śródziemnomorskiego lasu korkowego rozciąga się na terenie Portugalii, Hiszpanii, Algierii, Maroka, Włoch, Tunezji i Francji.

Lasy dębowe zapewniają jeden z najwyższych na świecie poziomów bioróżnorodności lasów, ustępując jedynie lasom deszczowym Amazonii.

Tylko w samej Portugalii ponad 160 gatunków ptaków oraz 37 gatunków ssaków mieszka w lasach dębowych.

Wilki, dziki, jelenie oraz niektóre gatunki rysia iberyjskiego - najbardziej zagrożonego gatunku kotowatych na świecie znajdują swoje ulubione siedliska w lasach dębu korkowego.

Ratując korek wspierasz ekologie i ochronę środowiska.

Ekologia
bottom of page